Image Map
Jak można spędzić wakacje w Australii »
    Kontakt »
 
   Korespondencje
   Wyprawy »
Wyprawy i podróże po Australii - piesze przejście przez pustynie, podróż dookoła Australii motorem - więcej »
   Galeria »
South Australia
Adelaide »
Eyre Peninsula »
Flinders Rangers »
Kangaroo Island »
Coober Pedy »
Hotele w Adelaide »
Queensland
Brisbane »
Whitsundays »
Cairns »
Gold Coast »
Wielka Rafa Koralowa »
Mt Tamborine »
Fraser Island »
Hotele w Brisbane »
New South Wales
Sydney »
Bega »
Hotele w Sydney »
Victoria
Melbourne »
Great Ocean Road »
Port Fairy »
Philip Island »
Hotele w Melbourne »
Northern Territory
Kakadu »
Darwin »
Tennant Creek »
Hotele w Darwin »
Western Australia
Broom »
Perth »
Hotele w Perth »
Tasmania
Hobart »
Hotele w Hobart »
ACT
Canberra »
Hotele w Canberra »
Book Hostels Online Now

Brisbane

Wypawy i relacje korespondentów

Opis miasta

Brisbane jest stolica stanu Queensland. Liczy około 1,3 miliona mieszkańców i należy do najszybciej rozwijających się regionów Australii. Miasto sciąga do siebie 5 milionów turystów rocznie.

Oprócz wyrafinowanego i zróżnicowanego City, które jest atrakcją samą w sobie, w promieniu jednej godziny jazdy samochodem znajduje się wiele miejsc godnych odwiedzenia. Niedalekie morskie wybrzeże jest bardzo urozmaicone, dzięki pięknym plażom, zatokom i pobliskim wyspom. Jadąc wgłąb lądu napotkać można na malownicze tereny uprawne, z winnicami, farmami, jeziorami ...

Życie w Brisbane jest aktywne, a jednocześnie na luzie. Każdy tam znajdzie coś dla siebie. W tetniącym życiem centrum można zażyć relaksu i rozrywki, zrobić zakupy, dobrze zjeść lub wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Wszelkie kuchnie świata mają tu swoich reprezentantów, a restauracje i bary można znaleźć w biznesowo-handlowym centrum, na bulwarach nad rzeką Brisbane, w Chinatown, w parkach i ogrodach.

Po zapadnięciu zmroku życie w mieście nabiera innej intensywności. Wiele tu lokali rozrywkowych, klubów, pubów, dyskotek i muzyki granej na żywo. W Brisbane rozpoczęli swe kariery The Bee Gees, Powderfinger, Savage Garden i inni. Jest też Casino.

Uprawianie sportów i rekreacji jest bardzo ułatwione. Pełno tu scieżek rowerowych i spacerowych, bulwarów nad brzegiem rzeki, bujnych parków i subtropikalnych ogrodów. Najbardziej znane jest parkowo-rekreacyjny kompleks South Bank (w centrum miasta), z własna laguna, plaża i rozległymi ogrodami.

Po rzece pływają statki wycieczkowe.

*          *          *

Gold Coast jest nadmorskim pasem rozciągającym się pomiędzy Southport w stanie Queensland, a Tweed Heads w stanie New South Wales, razem około 30 kilometrów. Jest to największy australijski ośrodek turystyczno-wypoczynkowo-rekreacyjny.

Plaża i słońce, parki rozrywki, restauracje i nocne życie, a dodatkowo, w głębi lądu, lasy deszczowe, uczyniły z tego miejsca największe w Australii centrum turystyczne, odwiedzane rokrocznie przez ponad milion turystów zagranicznych. Wczasowicze zaczęli tlumnie odwiedzać te miejsca już w XIX wieku, lecz Gold Coast, jako całość, stał się popularny około 60 lat temu.

*          *          *

Pomiędzy Gold Coast a Brisbane znajdują się cztery rozległe tematyczne parki rozrywki, typu Disneyland:

  • Dreamworld
  • Movie World
  • Wet'n'Wild World
  • Sea World

Zdjęcia >>

 

Forum